PAKA - Strona Główna
Półfinały
XX
XX
 • Skecze video
  • Hrabi po spektaklu
  • Kabaret SMILE - Mapa (egzamin na studia)
  • Kabaret Młodych Panów - Piotr Żyła (skoczek)
  • Kabaret DNO - Freestyler II (po polsku)
  • Kabaret PUK - Terapia Małżeńska
  • Mariush - Czemu nie ma Ciebie tu? (koncert)
  • Mariush - Odwilż na bis (koncert)
  • Kabaret Młodych Panów - Wielka Orkiestra Budżetowej Pomocy
  • Stand up Kraków
  • Kabaret DNO - Bakteria
  • Kabaret Młodych Panów & Smile & Łowcy.B - Klinika
  • Kabaret Łowcy.B - Zabawa w chowanego (skecz z wpadką)
  • Kabaret Z Nazwy - Baby (PAKA 2013)
  • Kabaret Z Nazwy - Przepustka (PAKA 2013)
  • Kabaret 7 minut Po - Wzębodłubie (PAKA 2013)
  • Kabaret 7 minut Po - Skecz który się nie odbył (PAKA 2013)
 • Skecze video
bnk
Stowarzyszenie Promocji
Sztuki Kabaretowej "PAKA"

ul. Oleandry 1
30-060 Kraków

e-mail: paka@paka.pl
tel/fax: (12) 681 60 35
NIP: 677-22-92-023
ROTUNDA
PAKA » Nowości » Zrób kabaret, po prostu zrób kabaret. 2011-08-11 12:44:24
Zrób kabaret, po prostu zrób kabaret.
Widziałem wielu, wielu utalentowanych ludzi, tak utalentowanych, że dech zapierało z podziwu i zaciskało ręce z niejakiej zazdrości, którzy po kilku powalających pokazach, "gasnęli", odchodzili ze sceny, zakopywali swój talent pod jakimś próżnym drzewem, lub w inny sposób poddawali się powadze    i rutynie, zamieniając się w zombi'es.  Otóż, aby pomóc powołanym do misji śmiechu i sztuki kabaretu, spisałem tych kilka wybranych praw sukcesu, których przemyślenie i przepracowanie może ułatwić satysfakcję, sukces, sławę, pieniądze i poczucie indywiduacji, osobistego spełnienia. 

Widziałem wielu, wielu utalentowanych ludzi, tak utalentowanych, że dech zapierało z podziwu i zaciskało ręce z niejakiej zazdrości, którzy po kilku powalających pokazach, "gasnęli", odchodzili ze sceny, zakopywali swój talent pod jakimś próżnym drzewem, lub w inny sposób poddawali się powadze    i rutynie, zamieniając się w zombi'es.  Otóż, aby pomóc powołanym do misji śmiechu i sztuki kabaretu, spisałem tych kilka wybranych praw sukcesu, których przemyślenie i przepracowanie może ułatwić satysfakcję, sukces, sławę, pieniądze i poczucie indywiduacji, osobistego spełnienia. 

Kiedyś jeden z moich przyjaciół, poszukiwacz doświadczeń i innych takich trunków, kiedy został regionalnym menedżerem w firmie sprzedającej wino, sformułował najkrótsze prawo szczęśliwej pracy, odpowiadając na pytanie, jak mu się pracuje, powiedział - " jest pięknie, piję i płacą mi za to...". Prawa sukcesu zapisane poniże j-  wybrane z całego spisu praw - mogą pomóc, w osiągnięciu stanu szczęśliwości w "robieniu kabaretu"  i doprowadzić do radosnego wyznania - "śmieje się i płacą mi za to..." lub " dobrze się bawię i płacą mi za to..." lub jakoś tak....

Prawo "przepływu" i motywacji 
Dobrze jest lubić to, co się robi; zapytaj siebie na ile kabaret, wprawianie innych  w dobry nastrój i przyprawianie ich o śmiech, sprawia Ci przyjemność, powoduje, że zapominasz się w tym działaniu, "płyniesz" cały zaangażowany  i zanurzony w proces "robienia kabaretu"; kiedy przystępujesz lub dobierasz do zespołu " sprawdź" na ile Twoi koledzy z zespołu podzielają pasję robienia kabaretu, jak wiele jesteście w stanie oddać, poświęcić, swoich różnych zasobów, dla pracy nad kabaretem; dogadanie się w tym zakresie znacznie pomoże w osiągnięciu sukcesu.   

Prawo celu i obrazu
Świadomość celu, na początku i w trakcie realizacji działania, jest jednym  z  kluczowych czynników prowadzących do sukcesu. Pomyśl swój cel, kiedy przystępujesz do kabaretu, cel krótko i długoterminowy, cel zależny od Ciebie, realny, ale i odważny, ambitny, i koniecznie zapisz go. Przedyskutujcie również w zespole, wasze indywidualne i zespołowe cele. Cel ma być drogowskazem, magnesem, który przyciąga okazje, pobudzaczem w chwilach zwątpienia, a nie kagańcem, czy łańcuchem, który ogranicza i zawstydza, kiedy nie udaje się go osiągnąć, możesz zmieniać cel, nadawać mu inna formę, tak aby wspierał Twoją/Waszą energię i talent. Wizualizuj, w wolnych chwilach, kiedy nie próbujesz, nie piszesz skeczy, jak wyobrażasz sobie swój sukces, pamiętając, że wizualizacja nie zastąpi działania. Wizualizuj.

Prawo informacji zwrotnej
Pytaj innych jak odbierają Twoje próby, dzieła kabaretowe i słuchaj, nie obrażając się, a zastanawiając jak możesz skorzystać z tej informacji, co zrobisz inaczej, a gdzie jednak pozostaniesz przy swoim, aby uzyskać jak najlepszy, najśmieszniejszy efekt. Szuka okazji do występów, do prób, do grania z innymi, aby dowiadywać się jak najwięcej o sobie, o tym w czym jesteś dobry, i o tym  co powinieneś zmieniać, doskonalić.

Prawo pracy i kreatywności
Kabaret jest sztuką, i jako sztuka wymaga natchnienia, dobrej chwili dla pomysłu    i nieprzewidywalnej porcji bałaganu, która przysługuje procesowi twórczemu, ale kabaret to też praca nad dziełem, i stosują się do niej wszelkie prawa dobrej roboty. Np. prawo regularności, czyli robienia każdego dnia, lub innego wyznaczonego odcinka czasu, swojej porcji roboty w "drzewie" kabaretu, albo  prawo regeneracji, odejścia od roboty, odpoczynku, czasu na nieśpieszną inkubację pomysłów. Dobrze jest też oddzielać etap tworzenia pomysłów od ich oceny, najpierw wymyślać dużo dużo pomysłów, nie obalając ich od razu po pierwszym przesłuchaniu,  a dopiero potem je oceniać, obrabiać na próbie. No i baw się tym, przystępuj do robienia kabaretu bardziej w stanie rozbawienia, rozluźnienia, niż determinacji, co to "żelazo ma w oczach". Baw się.

Prawo szczęścia
"Im więcej pracuję, tym więcej mam szczęścia".  Szczęście, fart, przysługuje częściej tym - i też oni potrafią wykorzystać jego podarunki - którzy są w ruchu tworzenia, podejmują próby, uczą się ciągle, uważnie przyjmują reakcje widza, nasłuchują obserwują odczuwają i szukają coraz lepszych form, nie boją się zawrócić, zejść ze schodów, zacząć od nowa, uczyć od innych, i mają w sercu głębokie pragnienie spełniania swoich celów. Rób kabaret, z pasją, wytrwale, twórczo, z szacunkiem do widza, no i na wesoło, a Fart i Sukces na pewno Cię znajdą.

Prawo wdzięczności
Daj nam chwilę zapomnienia, chwilę nieopanowanego śmiechu, chwilę wyrwania   z rutyny, powinności, niewiary w siebie, chwilę rozgrzeszenia, kiedy śmiejąc się z innych z siebie się śmiejemy, oraz chwilę, która zrywa z nas maseczki, miny, pozy,  i gołych jak bobaski po kąpieli, wrzuca w oświecającą toń śmiechu. I szanuj nas, pokazuj, że Ci na nas zależy, nie w schlebianiu naszym gustom, ale w przygotowaniu się do spotkania z nami, żebyśmy czuli, że chcesz nas rozśmieszyć, rozweselić. A z wdzięczności, przysporzymy Ci sukcesu i sukcesu.

Życzę śmiechu, pomysłów, cierpliwości i szczęścia

Pozdrawiam

Jurek Pocica

• Rotunda - www.rotunda.pl
• Kabarety online - www.eKabaret.pl
Logotypy
© 2002-2011 paka.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania treści bez zgody autorów. Wykonanie projektu serwisu: Sztoldo.pl